Електричні котли: різновиди, переваги та конструкція
Автоматичне обладнання системи автономного опалення та ГВП, в якому нагрівання води здійснюється за рахунок електрики, називається електричним котлом.
Залежно від конструкції нагрівального елемента та потужності електричні котли для опалення будинків можуть використовуватись як на невеликих житлових об’єктах (побутові моделі для дачі, приватного будинку чи квартири), так і на виробничих та адміністративних об’єктах у промисловості.
Конструкція та принцип дії
Конструктивно електрокотел складається з нагрівального елемента (ТЕНи або електроди), бака з водою та блоку керування. Побутові електроопалювальні прилади зазвичай комплектуються розширювальним баком, циркуляційним насосом та групою безпеки. Загальний принцип роботи всіх видів електронагрівальних котлів ґрунтується на здатності електричного струму нагрівати метал або струмопровідну рідину (теплова дія струму).
Для автоматизації та забезпечення ефективної, безпечної та безперебійної роботи опалювального електроустаткування передбачена можливість підключення циркуляційного насоса, термостата у приміщеннях, програматора для завдання режимів роботи на тривалий час, GSM-модуля для віддаленого керування через мережу GSM.
Переваги і недоліки
Котел електричний опалювальний з ТЕНом у порівнянні з обладнанням на газі, рідкому або твердому паливі має такі переваги:
Екологічність. Немає продуктів згоряння, які потрібно виводити через димохід в атмосферу.
Відсутність як такої підготовки до запуску. Не потрібно заготовляти дрова, закуповувати та зберігати дизельне паливо – котел можна у будь-який час підключити та почати користуватися.
Універсальність. Крім води, в контурі можуть використовуватися інші рідини.
До недоліків електрокотлів відносяться:
Відсутність автономності – при відключенні електроенергії робота обладнання неможлива без увімкнення генератора.
Накип, що з’являється при нагріванні проточної (жорсткої) води, швидке руйнування нагрівальних елементів.
Великі габарити – чим більша потужність, тим масивнішими повинні бути нагрівальні елементи.
Різновиди
Розрізняються за:
Принцип роботи – ТЕНові, електродні та індукційні. Нагрівальний елемент ТЕН є найпоширенішим – усередині бака розташовано кілька нагрівачів трубчастого типу заданої потужності. У електродних казанах нагрівання здійснюється за рахунок виділення тепла електричним струмом, що проходить через електроліт. Індукційне обладнання здійснює нагрівання завдяки вихровим струмам, що виникають у осерді електромагнітного контуру.
Тип установки. Настінні котли компактні, але через малі габарити мають невисоку потужність. Підлогові моделі габаритніші, але можуть розвивати велику потужність, забезпечуючи швидке нагрівання великого об’єму води.
Регулювання потужності. Щаблі потужності – кількість та крок потужності, що використовуються автоматикою для підвищення або зниження температури теплоносія. Якщо вода надто гаряча, то один або кілька нагрівачів відключаються (вручну або автоматично), тим самим знижуючи температуру теплоносія. Чим більше ступенів потужності, тим більш точним може бути регулювання температури води. При цьому керування ТЕНами може бути релейним, симісторним або магнітним пускачем, що також дозволяє здійснювати регулювання температури води в контурі.